Rusca nr 62, Ghelari, Hunedoara
+40 254 735 330

~ ~

Resfințirea Bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Ghelari, județul Hunedoara

Resfințirea monumentalei Biserici cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Ghelari va avea loc duminică, 4 iulie, conform Biroului de presă al Episcopiei Devei și Hunedoarei, citat de ‘Ziarul Lumina’. Sunt așteptați zeci de ierarhi și preoți din mai multe zone ale țării. De la părintele Vasile Vlad, parohul Bisericii din Ghelari, aflăm că slujba de resfințire va începe la ora 8:30 și va fi urmată de Sfânta Liturghie. Sfințirea Bisericii va fi oficiată de către Înaltpreasfințitul Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, și Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei. Biserica a fost târnosită la 4 noiembrie 1973 prin grija vrednicului de pomenire Episcopului Visarion Aștileanu. Ctitorul și ostenitorul acestui lăcaș de închinare a fost părintele Nerva Florea, împreună cu familia sfinției sale și cu enoriașii parohiei, ajutați de donații din întreaga țară.

Facebook Comments